Word rand komutu =rand

0

Word rand komutu nedir ?

Eğer bir word dosyasında örnek bir belge hazırlamak istiyorsanız bu komutu kullanabilirsiniz. Yani size otomatik olarak belirlediğiniz paragraf ve satır sayısınca bir belge oluşturacaktır. Gelin şimdi çalışma mantığına bakalım.

=rand(X,Y) Nedir ?
Word belgesinde oluşturmak istediğiniz metinde =rand(X burada x yazan yere paragraf sayısını (Y) yazan yere ise her paragrafta kaç satır olacağını yazıyoruz.

Nasıl yapıldığını bir örnekle anlatalım.

  • İlk olarak boş bir word belgesi açalım
  • =rand(8,5) bu komutu belgede herhangi bir yere yazın.
  • Enter tuşuna bastığınızda 8 paragraftan oluşan ve her paragrafta 5 satır olan bir örnek yazı gelecek. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer belgenizde yazı fontu veya yazının boyutu farklı ise satır sayısı az veya çok olabilir. Bunun için Yazının puntosunun 11 olması önerilir.

Dikkat Edilmesi gereken bazı konular?

Rand komutu ile sadece satır sayısı belirtmeden yazı çağırabilirsiniz Örn: =rand(6) komutu ile rastgele 6 paragraflık bir yazı yazabilirsiniz. Satır sayılarında farklılıklar olabilir.

Belgede rand komutu ile yazdığınız yazıda bazı yerlerde sistem otomatik olarak yanlış yazar. Alt kırmızı çizgili olanlara mause ile sağ tık yaparsanız size doğru olan seçeneği gösterir.

Rand komutu ile Belgede sadece kullandığınız dilde yazılar yazabilirsiniz. Eğer Office programı Türkçe ise Türkçe metin İngilizce ise İngilizce dilinde metin yazacaktır.

Son olarak ise Belge en fazla 200 paragraflık ve 99 satırlık yazı yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın