Kağıt Paranın Hammaddesi Nedir ?

0

Kağıt Paranın Hammaddesi Nedir Sorusunun cevabını bulacağınız bir makale yazıyorum. Kağıt para neyden yapılıyor diye sorduğunuzu hissediyorum. O zaman okumaya devam edin.

Hepinizin de bildiği gibi Ülkemizde yaygın olarak kullanılan iki çeşit para vardır. Madeni para ve Kağıt paradır. Kağıt paranın hammeddesinin ne olduğunu tahmin ediyor gibisiniz. Fakat Kağıt paranın hammaddesi kağıt değildir. Peki Kağıt para neyden yapılır gelin birlikte okuyalım.

M.Ö 7 yüzyılda Lidyalılar tarafından bulunan ve o dönemlerde sadece Madeni olarak kullanılan paralar günümüzde kağıt para olarak ta gelmiştir.

Peki Kağıt Paranın Hammaddesi Nedir ?

Kağıt paralar aslında kağıttan değil Linter Pamuğu denilen yumuşak ve emiciliği yüksek olan bir üründen yapılmaktadır. Avrupa genelinde ve ülkemizde basılan kağıt paralar ise Pamuktan yapılmaktadır. Son zamanlarda ise polimer ve sentetik paraların yaygınlığı bir hayli artmış durumdadır. Dünyada Avusturya ilk olarak Polimer “Plastik” banknotu 1988 yılında üretti. 1994 yılından sonra Kanada, Yeni Zelanda, Çin, Endonezya, Singapur, Malezya ve Tayland gibi ülkeler de Polimerden üretilen kağıt para bastılar.

Kağıt paralar her ülkede aynı özellikte üretilmez. Yani basılan paranın kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak bir çok ülke ve ABD doları dahil, birçok kağıt paranın hammadesi:

  • %75 kumaş
  • %25 keten
  • ve Polivinil alkol’dür.

Bir Cevap Yazın