Blog Nasıl Açılır : Resimli Anlatım 2020

0

Blog açmak istiyorsunuz ve nereden başlayacağını bilmiyorsunuz. Blog Nasıl açılır, nelere dikkat edilmesi gerekir,blog kurduktan sonra makele nasıl yazılır hepsini bu yazımda sizlere anlatacağım. Okumaya devam edin 🙂

Blog Nasıl açılır adlı yazımızı okumadan önce sizlere şunu söylemek istiyorum. Eğer blog açmak istiyorsanız mutlaka hakim olduğunuz bir konuda yada severek yaptığınız bir konuda blog açık ki blog yazarken çabuk sıkılmayın.

İlk olarak 2007 yılında lise bir arkadaşımın web sitesiyle alakalı birşeyler söylemesiyle kafamda birşeyler oluştu. Kendi kendime bende bir blog sayfası açarak makale yazabilirdim düşüncesine kapıldım. Bu düşünce aklıma fazlasıyla yatmıştı. ilk olarak azbuz.com adında ücretsiz blog veren bir web sitesiyle blog hayatına başlamış oldum. Tamamiyle kod bilgim 0 ve Web sitesiyle alakalı hiçbirşey de bilmiyordum. İlk blog deneyimimin ardından WordPress ve daha sonrasında Blogger i keşfettim. İki platformdada farklı alanlarda blog açıp makale yazdım. Kimisi başarılı olurken kimiside başarısız oldu. İşte en son Musa Kınık adlı Web Sayfamı oluşturup edindiğim bilgileri siz okuyucularıma aktarmaya çalışıyorum.

Blog Nasıl Açılır adlı makelemizin içeriği nedir.

Eğer Blog oluşturmak istiyorsanız ve hiç bir kod bilgisine sahip değilseniz ben burada sizin için devreye giriyorum ve tüm süreci baştan sona anlatıyorum.

Evet hangi Konuda Blog yazmaya karar verdiysek gelelim blog acmaya. Şuan popüler olan iki tane ücretsiz blog veren sistem var ben bu ikisiyle alakalı blog acmayı anlatacağım.

ilk olarak WordPress.com dan başlamak istiyorum. Bu bağlantıya tıklayarak WordPress in sitesine gidiyoruz. ve karışımıza şöyle bir basit üyelik ekranı çıkıyor. wordpress login

Gerekli yerleri doldurtuktan sonra Hesabımızı oluşturuyoruz. Gelen Email i onayladıktan sonra artık blog açmaya bir adım daha yaklaştık.Siteye Giriş yapınca Sol üste bulunan Sitelerim sekmesine tıklayarak Yeni Site ekle ye tıklıyoruz ve daha önceden karar verdiğimiz alan adını yazıyoruz eğer daha önce alınmadıysa sistem size onay verecek ve blogunuzu oluşturacaksınız. Burada oluşturulan sitenin adresi ise siteismi.wordpress.com olarak oluşturuluyor. site paneline giriş yapmak için ise siteismi.wordpress.com/wp-admin yazarak panele giriş yapıyoruz. Panele giriş yapınca karışımıza Yazılar , Sayfalar , Görünüm , Ayarlar gibi br çok sekme çıkıyor. Buradan sonrası size kalmış istediğiniz temayı kullanabilirsiniz. Sayfa oluşturup Yazılar yayınlayabilirsiniz.

Gelelim ikinci Blog sevrisi olan Blogger a.

Eğer bir Google hesabınız varsa çok kolay şekilde blogger a kayıt olabilirsiniz. Eğer yoksa Bu Linke tıklayarak Blogger a giriş yapıyoruz ve karışımıza çıkan ekranda Blogunuzu oluşturun yazısına tıklıyoruz ve bizi Google hesabına yönlendiriyor. Burada gerekli üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra tekrar blogger paneline giriyoruz. ve karışımıza Yeni Blog oluştur yazısı çıkıyor ona tıklayarak daha önceden aklımızda olan alan adını yazarak uygunluğunu kontrol ediyoruz eğer isim boş ise sistem onay verecek ve blog adresimiz oluşturulmuş olacak. Burada alan adının uzantısı ise siteismi.blogspot.com olarak oluşturuluyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var WordPress de alan adının sonuna wp-admin yazarak giriş yapabiliyorduk. Fakat burada blogger hesabına giriş yaparak sitemizin ana paneline ulaşabiliyoruz. Her iki sistemdede aynı hesap altında birden fazla blog oluşturabilirsiniz, hepsi tek hesaptan yönetebilirsiniz.

Makale uzun olmaması için bazı yerleri kısa yazdım anlamadığınız bir yer olursa Yorum kısmından ileterek gerekli desteği alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın