Bankalarda Kullanılan Kısa Kodlar

0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan akıllı telefon ve tabletler sayesinde artık bir çok işimizi kolay bir şekilde bu cihazlar üzerinden yapmaktayız. Bir kurum kuruluş teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar için uyumlu uygulamalar yaparak kullanıcılarına kolaylık sağladılar. Günlük hayatta en çok kullandığımız uygulamalar ise hiç şüphesiz Banka kurumlarına ait uygulamalardır.

Herhangi bir bankaya ait uygulamanız var ise uygulama sayesinde Para gönderebilir, Sınav harcı yatırabilir, Fatura Ödeyebilir hatta Hisse senedi alıp satabilirsiniz. Uygulamalardan yapacağınız bu işlemler bazen kısa kodlarla gösterilmektedir.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi yani kısa EFT bir bankadan başka bir bankaya TL cinsinden para göndermeye yarayan özelliktir. EFT ile Para göndermek istiyorsanız karşı tarafın Hesap veya Iban numarası olması zorunludur. Aksi halde işlem yapamazsınız. TR ülke koduyla başlayan bu numara toplamda 26 hanelidir. Her bankaya özel ve her müşteriye has özel bir numaradır. Yani O hesaba ait kimlik kodudur. Eğer Para Transferi sırasında bir numara veya isim yanlış girilirse Para göndericinin hesabına geri iade edilir.

Havale Nedir?

Havale Aynı bankaya sahip müşteriler arasında yapılan TL cinsinden para transferidir. Bu şekilde yapılan işlemlerde para çok hızlı bir şekilde diğer hesaba geçer. EFT de bu işlem sadece Mesai saatleri içerisinde gerçekleşir, fakat Havale de 7/24 para transferi yapabilirsiniz. EFT de olduğu gibi yine hesap ve Iban numaraları ile transfer yapabilirsiniz.

BIC Swift Kodu Nedir ?

BIC ; Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodları) demektir. SWIFT kodu veya BIC kodu uluslararasi para transferlerinde ve haberleşmede kullanılan bir kod sistemidir. Uluslarası ticarette genel olarak SWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır.Buna göre her bankanın bir Swift(Bic) kodu vardır .

Bir Cevap Yazın