100 Watt Güneş Paneli ve 40 Amper akü Tesisatı

0

Küresel ısınmanın had safhada olduğu son yıllarda en çok kullanılan enerji sistemlerinden birisi olan Solar Panel ( Güneş Paneli ) hakkında edindiğim bilgileri siz değerli okuyucularıma aktaracağım.

Yenilenebilir enerji modellerinden birisi olan Güneş Paneli Son yıllarda dünya genelinde ve ülkemizde bir hayli yaygınlaşmaya başladı. Yakın zaman önce açılan Kalyon Güneş Enerji Fabrikası da Türkiye nin yenilenebilir enerji konusunda attığı en büyük adımlardan birisidir. Ankara da kurulan Türkiye’nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu’nun tek entegre güneş paneli üretim fabrikası, 400 milyon dolar yatırımla devreye alındı.

Bu konuyla alakalı ufak bir araştırma yaparak kendi evime 100 watt gücünde tekli bir Güneş Paneli sistemi kurdum. Hem kendi kullandığım Malzemeler hakkında hemde Güneş Paneli kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle alakalı bu makaleyi hazırladım.

100 Watt Güneş Paneli için Gerekli Malzemeler

  • 100 watt gücünde Solar Panel ( Güneş Paneli)
  • Şarj kontrol cihazı 12/24 volt giriş – 10 Amper çıkış gücü
  • 600 watt inverter 12 volt giriş 220 volt çıkış
  • 40 Amper Jel akü

Yukarıda yazdığım malzemeler kendi evimde kurduğum basit bir güneş paneli için geçerli olan bir malzemeler. Yukarıdaki Sistemde evinizin aydınlatmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle Bazı terimlerden bahsetmek istiyorum.

Volt Nedir? Basit olarak anlatmak gerekirse Şebeke Elektriğinden bize gelen ham enerjidir. Türkiye’de kullanılan volt değeri 220 dir. Bu durum Fabrikalarda daha değişiktir. Evlerde kullanılan elektrik bir faz ve bir nötrden oluşur. Fabrika elektriği ise 380 Volt tur. 3 Faz bir nötr den oluşur.

Watt Nedir? Yine basit olarak anlatmak gerekirse bir cihazın kullandığı yada bir cihazın verdiği maksimum güçtür. Basit olarak örnek vermek gerekirse. A++ bir buzdolabı ortalama olarak 750 watt ile 950 watt arasında enerji tüketmektedir. Ve yine basit bir örnek vermek gerekirse Evlerde kullandığımız 100 watt ve 50 watt ampuller vardır. 100 watt olan 50 watt olana göre daha fazla enerji harcar ama daha fazla aydınlık verir.

Amper Nedir? Bir iletkenin iki ucu arasındaki bir saniyede geçen elektron sayısına akım denir. Birimi Amper‘dir ve “A” harfi ile gösterilir. Elektriği su olarak düşürsek burada borudan bir saniyede geçen suyun miktarını Amper olarak düşünebiliriz.

Tesisatı Hazırlama

İlk olarak Güneş Panelinden gelen Kabloları Şarj Kontrol cihazına bağlıyoruz. Şemada da görüldüğü gibi ilk iki bağlantı yerine Güneş Panelinden gelen Kablolar bağlanıyor.
İkinci olarak ise Akü bağlantıları yapılıyor. Panelin üzerinde bulunan soldan 3 ve 4 ncü sıraya akü bağlantıları yapılıyor.
Son olarak ise 12 Volt inverter veya 12 volt girişi destekleyen cihazları bağlayabileceğiniz bir çıkış bulunmaktadır. Bağlantılar doğru yapıldığı taktirde sisteminiz sorunsuz çalışacaktır.

Not: Panelden gelen kabloların + ucuna ve aküden gelen + kutup un arasına mutlaka Sigorta bağlayın. Aksi halde sistemde oluşabilecek problemlerde tesisatımız hasar görebilir ve yangın çıkabilir.

Evinize kuracağınız tesisatla ilgili bir problem veya takıldığınız bir yer olursa yorum olarak buradan yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap yazmaya çalışacağım.

Bir Cevap Yazın